aghasi
19 مرداد 1401 - 14:04

کاهش ۵۰ درصدی سهمیه دانشگاه فرهنگیان در لرستان/ رتبه‌های برتر کوهدشت از دانشگاه بازماندند

سرپرست آموزش‌وپرورش کوهدشت جزئیات اعتراض رتبه‌های برتر رشته علوم انسانی در این شهرستان را نسبت به کاهش سهمیه‌های بومی دانشگاه فرهنگیان تشریح کرد.

- اخبار استانها -علیرضا وفایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کوهدشت در رابطه با اعتراض رتبه‌های برتر رشته علوم انسانی در این شهرستان نسبت به کاهش سهمیه‌های بومی دانشگاه فرهنگیان اظهار داشت: استخدام‌های بی‌رویه سالیان اخیر در آموزش‌وپررش کوهدشت و همچنین نقل و انتقالات بی‌ضابطه مهم‌ترین عوامل محدودشدن سهمیه جذب نیروی توانمند و نخبه برای آموزش‌وپرورش از طریق آزمون سراسری است.

کوهدشتکوهدشتوی افزود: نیروی مازاد حاصل از استخدام‌های بی‌رویه سالیان اخیر و همچنین نقل و انتقالات بی‌ضابطه در آموزش‌وپرورش کوهدشت  محرومیت و محدودیت شدید برای دانش‌آموزان کنکوری این شهرستان در استفاده از سهمیه و ظرفیت مناسب بومی پذیرش در دانشگاه فرهنگیان را به‌وجود آورده‌است.

شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان/ حداکثر سن 24 سال

شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان/ حداکثر سن 24 سالظرفیت دانشگاه فرهنگیان استان خراسان شمالی ارتقا می‌یابد + فیلم

ظرفیت دانشگاه فرهنگیان استان خراسان شمالی ارتقا می‌یابد + فیلمتمام فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان استخدام آموزش و پرورش می‌شوند

تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان استخدام آموزش و پرورش می‌شوندسرپرست آموزش‌وپرورش کوهدشت با بیان اینکه اختصاص سهمیه بومی برای هر شهرستان بر اساس داده‌های وزارت آموزش‌وپرورش از نیروی موجود در هر منطقه از ترکیب اعداد مربوط به رشته، جنس، مقاطع آموزشی و همچنین چشم‌انداز سنواتی آن است، عنوان کرد:  تصمیم‌گیری اعمال این سهمیه‌ها از اختیار اداره‌کل آموزش‌وپرورش لرستان و کوهدشت خارج بوده و به‌عهده وزارت آموزش‌وپرورش است.

وی با اشاره به جذب نیروهای نهضتی و پیش‌دبستانی در کوهدشت بیان کرد: این جذب در قبل از سال 1400 و تحت عنوان تبصره 10 در سطح کشور اجرا شده‌، اما تبعات اجرای این قانون در این شهرستان منجر به کاهش سهمیه‌های بومی‌شده دانشگاه فرهنگیان در کنکور شده‌است.

وفایی به پیگیری برای رفع محدودیت بومی‌گزینی سهمیه فرهنگیان در کوهدشت از طریق اداره‌کل آموزش‌وپرورش لرستان و رایزنی فرماندار کوهدشت با معاون وزیر علوم اشاره کرد و گفت: نامه‌نگاری نماینده مردم کوهدشت و رومشکان با وزیر آموزش‌وپروش برای جبران این محدودیت در مرحله تکمیل ظرفیت و پیگیری حضوری از طریق اداره‌کل از اقدامات انجام شده است که امیدواریم به نتیجه برسد.

سرپرست آموزش‌وپرورش کوهدشت با بیان اینکه سهمیه دانشگاه فرهنگیان لرستان حدود 900 نفر در سال گذشته بوده‌است، تصریح کرد: این سهمیه برای سال جدید به حدود 450 نفر کاهش یافته که دلیل آن اجرای عجیب مورد تبصره 10 در سطح این استان است و در پی این امر سهمیه کوهدشت به‌صورت مضاعفی به‌ویژه در رشته علوم انسانی کاهش یافت.

وفایی با بیان اینکه عزم ما برای ضابطه‌مندی و ساماندهی دقیق و علمی نیروی انسانی در آموزش‌وپروش کوهدشت بسیار جدی است، اظهار داشت:  باید بر نقل و انتقال نیروها نیز ضوابط سخت‌گیرانه‌ای برای تعدیل این وضعیت و تغییر آن در سال‌های آینده اعمال شود تا امکان افزایش سهمیه‌ها با کنترل ورودی انجام شود.

وی با اشاره به‌ انتظار 205 نیروی تبصره 10 در کوهدشت برای به‌کارگیری به‌دلیل افزایش بی‌رویه استخدام در آموزش‌وپرورش این شهرستان افزود: بسیاری از این نیروها  هم‌اکنون در تهران و شهرستان‌های استان تهران مشغول به‌کار شده‌اند.

سرپرست آموزش‌وپرورش کوهدشت با بیان اینکه جذب نیروی انتقالی در آموزش‌وپرورش این شهرستان هم‌اکنون به صفر رسیده‌است، عنوان کرد: اعلام نیاز در هیچ رشته‌ای نیز برای ساماندهی وضعیت سهمیه فرهنگیان انجام نشده‌است.

انتهای پیام/ 644/ی

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 560395