aghasi
13 دی 1401 - 20:44

سازه حجمی عروج در اراضی عباس‌آباد رونمایی شد

مدیرعامل شرکت نوسازی عباس آباد با اشاره به رونمایی از «سازه حجمی عروج» همزمان با سومین سالروز شهادت سردار دل‌ها گفت: قالب هنر بهترین گزینه برای معرفی ابعاد مختلف شخصیتی شهید سلیمانی بود.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم رونمایی از «سازه حجمی عروج» همزمان با سومین سالروز شهادت سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی به همت منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد با حضور سید محمد حسین حجازی مدیرعامل شرکت نوسازی عباس آباد، حمید جوانی شهردار منطقه ۳ تهران، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران، علیرضا نادعلی سخنگوی شورای شهر تهران و نرگس معدنی پور رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد ظهر روز سه شنبه ۱۳ دی ماه ۱۴۰۱ برگزار شد.

محمدحسین حجازی، مدیرعامل شرکت نوسازی عباس آباد با بیان اینکه قالب هنر بهترین گزینه برای معرفی ابعاد مختلف شخصیتی شهید سلیمانی بود، گفت: پروژه عروج از جمله آثار هنری و ماندگار در این دوران است و طی این سال‌ها منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد سعی کرده فعالیت‌هایش همسو با منظر حیات اجتماعی، فرهنگی و هنری باشد و زاویه فضای دینی و مذهبی را از نگاه هنر ببیند.

مدیرعامل شرکت نوسازی عباس آباد خاطرنشان کرد: این اثر با الهام و اقتباس از مینیاتور معراج حضرت محمد (ص) اثر سلطان محمد نقاش در قرن شانزدهم میلادی و ترکیب با عناصر معماری و اسلیمی و ختایی برگرفته از هنر ایرانی اسلامی و نمادهایی مثل محراب، گنبد، کتیبه، نقوش گیاهی مثل درخت و بوته طراحی شده است. در ترکیب بندی اثر تلاش شده با استفاده از فرم اسپیرال (حلزونی) که یکی از بدیع‌ترین و مفهومی‌ترین نمادهای ایرانی اسلامی است به عنوان زمینه اصلی استفاده شود.

وی در ادامه به انتخاب رونمایی اثر در این مناسبت و استفاده از چنین اثر هنری اشاره کرد و گفت: به منظور پاسداشت مقام شهید والا مقام سردار دل‌ها و معرفی ابعاد شخصیتی به جوانان قالب هنر بهترین گزینه بود و امیدواریم با رونمایی از این اثر برای گذر فرهنگ بتوانیم کاری ماندگار و مناسب برای مخاطبان منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد داشته باشیم. چه بسا که گذر فرهنگ شش فصل دارد که هر فصل موضوع آنها متفاوت است و فصل اول آن با سازه عروج آغاز شد.

منطقه گزینه مناسبی برای معرفی شخصیت سردار به نسل جوان است

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران نیز پس از پرده برداری از سازه عروج درباره پیام چنین سازه‌ای با معرفی شخصیت سردار دل‌ها با عنوان عروج گفت: در واقع هدف از ساخت چنین سازه هنری سعی بر این است که برای نشان دادن و ماندگار شدن شخصیت‌های مهم جامعه از مقوله هنر کمک بیشتری گرفته شود؛ چرا که انتقال پیام با آثار هنری تأثیر ماندگارتری روی مردم می‌گذارد و این اثر هنری زیبا که از اثر هنری قدیمی و سنتی الهام گرفته بسیار زیبنده منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد است.

رئیس شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: به طور حتم چنین اثری در چنین مکانی که گزینه انتخاب نسل جوان است باعث می‌شود تا همه بینندگان و به ویژه جوانان را بیشتر به فکر کردن سوق بدهد و به عمق وجود این شخصیت توجه داشته باشند.

هر چه اثرهای مفهومی به مردم نزدیک تر باشد، اثر گذار تر خواهد بود

علیرضا نادعلی، سخنگوی شورای شهر تهران با تاکید به اینکه جانمایی این سازه در منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد مناسب است، گفت: بر اساس گزارش‌ها روزانه تعداد زیادی گردشگر به منطقه مراجعه می‌کنند و مکان برای جانمایی اثر با دقت خوبی صورت گرفته است اما با این حال معتقدم تا جای ممکن می‌توانیم نمونه چنین آثاری را در جاهای عمومی اکران کرد.

سخنگوی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: در حال حاضر در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی پیگیر این موضوعات هستیم که ساخت اثرهای هنری مثل سردیس، تندیس، المان‌های حجمی باید در شهر کار شوند و شاهد تأثیرات معرفتی آنها به روی مردم باشیم و تجربه دنیا نشان داده آثار مفهومی هنری هر چه به مردم نزدیک تر باشند اثرگذارتر خواهند بود.

جامعه به معرفی اسطوره‌ها با آثار هنری نیاز دارد

نرگس معدنی پور، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با حضور در مراسم رونمایی سازه عروج در منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد درباره ساخت چنین سازه هنری با موضوع شهید حاج قاسم سلیمانی صحبت کرد و گفت: شهید قاسم سلیمانی به معنای واقعی سردار دل‌ها بود که محبوبیت زیادی بین مردم کشور ما داشتند و چنین شخص بزرگی نیاز به معرفی ندارند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران عنوان کرد: حجم نگاره ای که امروز با عنوان عروج رونمایی شد الهام گرفته از یک اثر ارزشمند هنری از استاد محمود نقاش بود که به طور حتم چنین آثاری تأثیرگذاری عظیمی هم به همراه دارند. در همین راستا باید یادآور شد که می‌توان از بقیه ابزارهای هنری دیگری در قالب‌های مختلف مانند دیوار نگاره، حجم نگاره و حجم واره ها به صورت آثار حجمی، هنری، موسیقی یا نمایشی بهره ببریم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 953317