aghasi
18 دی 1401 - 19:44

اشتغال بانوان زندانی در مراکز کوثر شهرداری تهران

شهردار منطقه ۵ تهران گفت: از ۱۴۰ نفر زنان آزاد شده در سنوات پیشین، ۱۱۰ نفر در مراکزی که توسط شهرداری آماده شده مشغول به کار شده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، احسان شریفی شهردار منطقه ۵ تهران در نشست خبری چهارمین دوره پویش آزادی مادران زندانی با بیان اینکه بنده وقتی مسئولیت خدمت در شهرداری منطقه ۵ را عهده دار شدم در بحث پویش آزادی زنان زندانی وارد فرایند خیری شدم که بنیان آن را شهرداران قبلی گذاشته بودند، اظهار کرد: درواقع مبنای آن از سال ۹۸ بر اساس حس انسان دوستی پایه گذاری شد. شهرداری منطقه ۵ حدود ۹۵۰ هزار نفر جمعیت دارد و از بین آنها خیرین، سازنده‌ها، پیمانکاران و مالکانی علاقه‌مندند در مسیری که اطمینان دارند، کار خیر انجام دهند و بر همین اساس مسیر اولیه پویش آغاز شده است.

وی افزود: این فرایند بسیار دقیق است و دادستانی تهران و سازمان زندان‌ها ما را در جریان کار می‌گذارد. در جریان آزادسازی نیز خیرین می‌توانند در جریان روند آزادی و خلاصه پرونده‌های افراد قرار بگیرند.

شریفی با اشاره به اینکه پیش بینی مشارکت بیشتری را برای امسال داریم، ادامه داد: ما در شهرداری وظیفه بعد از آزادی را برعهده داریم. بر همین اساس از ۱۴۰ نفر زنان آزاد شده در سنوات پیشین، ۱۱۰ نفر در مراکزی که توسط شهرداری آماده شده مشغول به کار شده‌اند.

شهردار منطقه ۵ با بیان اینکه پویش امسال روز چهارشنبه شنبه هفته جاری و ۲ روز مانده به میلاد حضرت زهرا (س) در محل برج آزادی برگزار می‌شود، توضیح داد: برای این پویش برنامه‌های متنوعی از جمله اجرای ارکستر سمفونیک ملی تدارک دیده شده و شاهد حضور هنرمندان، ورزشکاران و خیرینی خواهیم بود که علاقمندان بخشی از مسئولیت اجتماعی خود در جامعه را اجرایی کنند.

در ادامه خیر الله باقی پور رئیس مرکز خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج سازمان زندان‌ها در این نشست گفت: این پویش در ابتدای امر مخصوص زندانیانی بود که محدوده سکونتشان در محدوده منطقه پنج بود ولی پس از آن این مسأله توسعه پیدا کرد. پویش‌های گذشته، هر سال با رشد مناسبی نسبت به پویش قبل از آن برگزار شده و مجموعاً در سه پویش گذشته ۳ میلیارد و ۲۷ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان مجموع کمکی بود که خیرین داشتند. تفاوتی که این پویش آزادی، با سایر پویش‌ها دارد این است که زنجیره حمایت را کامل می‌کند.

وی افزود: مجموع خدمات گیرنده‌ها در این سه پویش ۲۵۰ نفر بودند که ۱۴۰ نفر با کمک پویش آزاد و ۱۱۰ نفر نیز از حمایت در اشتغال و حمایت معیشتی استفاده کردند. از زندانیان آزادشده ۲۷ نفر زیر ۳۰ سال، ۴۵ نفر بین ۳۰ تا ۴۰ سال، ۳۱ نفر بین ۴۰ تا ۵۰ سال و ۳۸ نفر بالای ۵۰ سال سن داشتند. همچنین ۲۸ نفر از زندانیان زیر یک سال محکومیت خود را سپری کردند، ۳۵ نفر بین یک تا سه سال، ۳۶ نفر بین ۳ تا ۷ سال و ۴۱ نفر بیش از ۷ سال سابقه تحمل حبس داشتند که این پویش منجر به آزادی این افراد شده است.

باقی پور ادامه داد: در سال ۹۸، ۳۶ نفر آزاد شدند که متوسط پرداختی برای هر زندانی ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود، سال ۹۹ هم ۶۰ نفر با میانگین ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سال ۱۴۰۰ نیز ۵۴ نفر با متوسط پرداختی ۳۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان آزاد شدند که میانگین سه ساله پرداختی ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود.

رئیس مرکز خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج سازمان زندان‌ها در پاسخ به این سوال که بر چه اساسی مادران و زنان زندانی برای آزادی انتخاب می‌شوند، گفت: شبکه گسترده‌ای از همکاران اعم از مددکاران و شعبات اجرای احکام و کمیته صلح و سازش داریم که برای گرفتن تخفیف از شاکی تلاش می‌کنند و بر همین اساس بسیاری از پرونده‌ها با پرداخت حدود ۳۰ درصد از بدهی حل و فصل می‌شود، زنانی که آزاد می‌شوند عمدتاً زندانیانی هستند که بدهی مالی دارند؛ به نحوی که اگر بدهی را پرداخت کنند منعی برای آزادی از زندان وجود ندارد. البته اولویت ما با مادران زندانی است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 963774