aghasi
05 دی 1401 - 16:56

تدوین طرح‌های موضعی سیمین قلعه و گلاب دره

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران از تدوین طرح‌های موضعی سیمین قلعه، گلاب دره، اسلام آباد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی هدایت همزمان با سال‌روز زلزله بم، ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره جانباختگان این حادثه با بیان این که در شهر تهران ۲۰۶ هزار پلاک فرسوده وجود دارد که یک میلیون نفر از جمعیت شهر را در بر گرفته است، عنوان کرد: پنجم دی‌ماه نقطه عطفی برای نوسازی و مقاوم سازی و اهمیت مباحث بازآفرینی شهری شد به گونه‌ای که بیش از ۹۰ درصد قوانین پس از این اتفاق مصوب و ابلاغ شد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران تصریح کرد: پیش از زلزله بم بیشتر نوسازی و مقاوم سازی لبه‌های معابر اصلی مدنظر بود ولی بعد از حادثه بم دیدیم که زلزله موضوع فراگیری است که هم می‌تواند بافت میانی و هم بافت ناکارآمد را تحت تأثیر قرار دهد.

وی با اشاره به این که شهرداری تهران در این دوره از مدیریت شهر، یکی از سه اولویت خود را در کنار مباحث آلودگی هوا و ترافیک، موضوع نوسازی بافت‌های فرسوده قرار داده است، به مشوق‌هایی که در جهت نوسازی بافت فرسوده ابلاغ شده، اراضی که در جهت مسکن معوض در اختیار شهرداری تهران قرار گرفته که بتواند از ظرفیت مسکن معوض در آزادسازی بافت فرسوده استفاده کرد و خدماتی که قرار است از محل ارزش افزوده پروژه‌هایی که در اختیار سازمان نوسازی قرار گرفته تأمین شود، اشاره کرد و گفت: همه این موارد باعث ایجاد ارزش افزوده و نوسازی در بافت‌های فرسوده و سکونت‌گاه غیررسمی خواهد شد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران از تدوین طرح‌های موضعی سیمین قلعه، گلاب دره، اسلام آباد و غیره خبر داد و اظهار کرد: بخشی از این طرح‌ها تصویب و بخشی در مراحل تصویب قرار دارد که امیدواریم بعد از تصویب نهایی طرح‌های مذکور با راهکارها و راهبردهایی که برای اجرای آنها پیش بینی شده بتوانیم هر روز بافت‌های فرسوده را در شهر تهران کم کنیم.

هدایت در ادامه از تدوین پیش نویس تفاهم نامه و سند همکاری مشترک میان سازمان نوسازی شهر تهران با وزارت آموزش و پرورش خبر داد و گفت: در کنار بخش مسکن و نوسازی بافت‌های فرسوده بحث مقاوم سازی مدارس را پیش می بریم و امیدواریم بتوانیم در مقاوم سازی مدارس و مولدسازی سرمایه‌ها به وزارت آموزش و پرورش نیز کمک کنیم.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: شهرداری تهران برای ایمن سازی فضاهای خدماتی ناایمن نیز اعلام آمادگی کرده و حداکثر مساعدت را در بخش‌هایی که در اختیارات قانونی شهرداری قرار دارد، انجام خواهد داد.

علی خانی، معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان نوسازی شهر تهران نیز در این نشست عنوان کرد: پس از وقوع زلزله بم اتفاقات مشهودی در فعالیت‌های سازمان نوسازی صورت گرفت و شهر تهران با فاصله زیاد نسبت به سایر شهرها توانسته ۴۴ درصد از بافت‌های فرسوده را با استفاده از ظرفیت دفاتر تسهیل گری، ارائه بسته‌های تشویقی نوسازی و… نوسازی کند.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان نوسازی شهر تهران گفت: شهرداری تهران سالانه ۵۰۰ میلیارد تومان در حوزه تأمین خدمات در بافت‌های فرسوده هزینه می‌کند و امسال به دلیل قانون جهش تولید مسکن به حوزه ساخت و تولید مسکن با تشکیل قرارگاه جهادی تأمین مسکن ورود پیدا کرده است.

خانی با بیان این که سازمان نوسازی در راستای تحقق مأموریت‌های قرارگاه جهادی مسکن، ۱۱۵ پروژه بزرگ مقیاس معادل ۸۸ هزار واحد را وارد صدور پروانه کرده است، خاطرنشان کرد: تاکنون فعالیت‌های قرارگاه جهادی مسکن باعث رشد ۶۸ درصد در صدور پروانه مسکن در شهر تهران شده است.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که با تدوین بسته‌های تشویقی نوسازی تعداد واحدهای مسکونی ۴۶ درصد و صدور پروانه ۵۷ درصد رشد نسبت به پاییز سال گذشته داشته است، اظهار کرد: متقاضیان نوسازی واحدهای بالای ۱۰۰ متر یک طبقه تراکم تشویقی، واحدهای ۵۰ تا ۱۰۰ متر در صورت عدم امکان تجمیع چهار طبقه و پلاک‌های زیر ۵۰ متر که شهرداری نمی‌تواند تملک کند هم می‌توانند در شرایطی که می‌خواهند سرپناه خود را نوسازی و یا تجاری صد در صد بدون تأمین پارکینگ بگیرند.

در این نشست خلیل محبت خواه، مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران پیرامون آسیب شناسی زلزله و آثار مخرب زلزله در محدوده گسل‌های استان تهران؛ معماریان، معاون شرکت بازآفرینی شهری ایران پیرامون سیاست‌ها و دیدگاه‌های شرکت بازآفرینی شهری ایران و جزینی زاده، شهردار سابق بم در زمان وقوع زلزله و قائم مقام فعلی شهرداری بم پیرامون تجارب و آموزه‌های زلزله بم به ایراد سخنرانی پرداختند و بر ضرورت توجه به تجارب و استفاده از آموزه‌های زلزله بم و اهمیت نوسازی و مقاوم سازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری تأکید کردند.

در ادامه این نشست نیز ارتباط زنده از طریق ویدئو کنفرانس با مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی از تهران، محمد آئینی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران از بم و مسئولان شهرداری مراکز بیرجند و کهکیلویه و بویراحمد برقرار شد.

رویداد بم، سفیر نوسازی برای ایران قوی همزمان در ۱۰۰ شهر کشور از روز سوم دی ماه آغاز شد و تا ۵ دیماه ادامه داشت.

منبع: مهر
شناسه خبر: 936308